Справжнє ірландське віскі — одна з візитівок Європи, коли справа стосується алкоголю. Дистиляція зернової основи почалася ще у VI столітті нашої ери та тісно переплелася з фактичною історією Ірландії.
Наразі ірландське віскі — один із найпопулярніших алкогольних напоїв загалом та з усіх різновидів віскі зокрема. А в чому причини такої популярності — спробуємо розібратися далі в матеріалі.
Історія напою
Готувати напій, який згодом стане відомий як віскі, почали християнські ченці. На територіях нових церков і монастирів вони переганяли спирт для виготовлення парфумів та «Eau de Vie», так званої води життя. Гельська мова дещо змінила звучання цієї фрази, яка в сучасній англійській звучить саме як «віскі».
Перше письмове свідчення про приготування та споживання віскі сягає 1324 року. Згадку зафіксували у рукописі «Червона книга Оссорі».
Вже у XIX столітті Ірландія набула першості у виробництві напою в усьому світі: 60 % всіх постачань припадали саме на ірландських виробників. Індустріалізація також підштовхувала розвиток виробничих потужностей.
З початком XX століття обсяги виробництва зменшилися через початок Першої Світової війни, Громадянської війни та Війни за незалежність в Ірландії. Також виріс акцизний збір, закрився ринок США через дію сухого закону. Розвиток на якийсь час припинився. Проте в останні 30 років сфера переживає відродження.
Як роблять ірландське віскі та де купити оригінальне
Основні інгредієнти — вода, зерно і дріжджі. Із зернових культур, як правило, використовують кукурудзу та ячмінь. Важливо, що ячмінь використовується саме несолоджений, що відрізняє ірландські напої, доступні на сайті: https://goodwine.com.ua/ua/viski/strany/ireland.html, від шотландського скотчу. Він додає напою олійної текстури, горіхового присмаку.
Готують напій за таким алгоритмом:
- Ячмінь замочують у воді та чекають, поки він проросте. Завдяки цьому виділяються особливі ферменти, як згодом перетворяться на крохмаль.
- Після пророщування зерно сушать.
- Сухе зерно подрібнюють до стану борошна.
- Готове «борошно» заливають гарячою водою та перетирають, щоб отримати сусло.
- Від готового сусла відокремлюють розтерті зерна, а рідину переносять у резервуари з дерева чи сталі. До них додають дріжджі.
- Починається бродіння. 3–4 наступні дні дріжджі переробляють цукор на спирт.
- Далі йде процес дистиляції — періодичної, подвійної чи потрійної.
- Готові спирти настоюються у бочках, яка дає близько 70 % оригінального смаку кінцевого напою. Мінімальний строк настоювання — 3 роки. Виробники використовують для цього бочки, в яких колись уже настоювався американський бурбон, портвейн, мадера чи херес.
Придбати справжнє ірландське віскі можна у Європейських країнах та самій Ірландії, як сувенір. В Україні теж доступно до замовлення чимало гідних екземплярів.