6 грудня 1991 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про Збройні сили України». Відтоді ця дата стала днем народження української армії, яка є ровесником незалежності держави. Збігається з початком Першого зимового походу армії Української Народної Республіки та Днем Святого Миколая з 2023 року після переходу українських християнських церков на новоюліанський та григоріанський календарі.
Цьогоріч Збройним силам України виповнюється 33 роки.
У День Збройних сил України головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський звернувся з вітальними словами до всіх військовослужбовців.
«Дякую усім мужнім воїнам, які б’ються на Донеччині та Луганщині, захищають Запоріжжя, прикордоння на Чернігівщині і Сумщині, б’ються за Чорне море, обороняли Київ… А також тим, які брали участь у Харківській наступальній операції, операції зі звільнення правобережної Херсонщини, Курській наступальній операції», – написав Сирський.
Як зазначив головком, у ході Харківського контрнаступу, деокупації Херсонщини та під час Курської наступальної операції українські захисники завдали російським окупантам значних втрат.
Згідно з Конституцією, основними завданнями ЗСУ є оборона країни, захист її територіальної цілісності, суверенітету й недоторканності. Збройні сили України мають складну структуру, яка забезпечує оборону країни й реалізацію військових завдань. Вони включають:
- Керівний орган – Генеральний штаб ЗСУ, що координує діяльність усіх підрозділів.
- Основні види збройних сил:
- Сухопутні війська
- Повітряні сили
- Військово-морські сили
- Окремі роди військ (сил), які не входять до основних видів:
- Десантно-штурмові війська
- Сили спеціальних операцій
- Сили територіальної оборони
- Сили безпілотних систем
- Допоміжні служби та командування:
- Командування сил логістики
- Озброєння
- Тил
- Командування сил підтримки
Кожен вид ЗСУ має свій професійний святковий день, однак 6 грудня символічно об’єднує всіх українських військовослужбовців. Це свято – день вшанування тих, хто захищає свободу й незалежність України.