За словами директора департаменту агропромислового розвитку Харківської ОВА Андрія Дорожка, ситуація в агросекторі Харківщини, яка знаходиться під постійними ворожими ударами, вкрай збиткова.
«500 тис. га потребують обслідування на розмінування, посівні площі вже цьогоріч було зменшено на 54%, кукурудзи зібрали на 72% менше, озимих посіяно на 68% менше за торішні показники. Відбувається і падіння обсягів у тваринництві: виробництво яєць зменшилося на 36%, м’яса – більш як на 50%», – зазначив Андрій Дорожко.
Старший проєктний менеджер Земельної реформи Офісу Реформ Кабінету Міністрів України Андрій Мартин дав свої рекомендації агровиробникам щодо оцінки завданих війною збитків:
«Дуже важливим питанням буде точність оцінки збитків. Є ризик, що нам не довірятимуть, позаяк постраждала сторона не може бути об’єктивною. Тому методики фіксації збитків потрібні. Найперспективніший напрям відшкодування – це реальні збитки, пошкодження та руйнування. Упущена вигода – з цим будуть проблеми, бо її важче довести. Проте якщо, за досвідом минулих війн, збирання доказів було тривалим, на це шли роки, то нині Україна має шанс відучтно прискорити ці процеси.
В 90-ті доказом могли слугувати здебільшого усні свідчення, нині маємо смартфони, якими можна сфотографувати, зробити відео руйнувань і показати. Смартфони – це дієвий інструмент. Фото та відео приймуть в якості доказів міжнародні інстанції, де набагато простіші алгоритми ведення справ».