У зв’язку з прийняттям постанови Правління Національного банку України від 12.08.2005 № 287 “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.10.2005 за 1150/11430, яка набирає чинності з 26 жовтня ц.р., Національний банк України повідомляє таке.
Зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України мають на меті покращення обслуговування населення пунктами обміну іноземної валюти (уключаючи і пункти обміну валюти агентів) та забезпечення більш дієвого контролю з боку уповноважених банків за проведенням операцій з купівлі та продажу готівкової іноземної валюти в пунктах обміну валюти, перш за все в тих, що працюють на підставі агентських угод, укладених з банками, а також з боку уповноважених фінансових установ, що мають власні пункти обміну валют.
Цими Змінами уточнено, що банк може укласти договір про відкриття пунктів обміну валюти лише з агентом (фінансовою установою або юридичною особою, що не є фінансовою установою), статутний капітал якого становить не менше ніж 250 тис.гривень та установчими документами якого передбачено надавати фінансові послуги з обміну валют.
Встановлення вимоги щодо наявності у агента статутного капіталу в обсязі не менше ніж 250 тис.гривень обумовлено необхідністю мінімізації ризику банку за цими операціями (оскільки агенти здійснюють їх за кошти банку) та покращення з боку самих агентів обслуговування населення та дотримання ними валютного законодавства.
Одночасно запроваджена вимога, яка регулює дозволену суму до обміну населенням готівкової іноземної валюти: до 15 тис.гривень – в пунктах обміну валюти, а сума, що перевищує 15 тис.гривень – через касу банку (фінансової установи) із зазначенням в касових документах прізвища, імені, по батькові особи, яка здійснює операцію. Ця норма введена з метою запобігання купівлі іноземної валюти для забезпечення потреб тіньової економіки, яка під час підвищення попиту на готівкову іноземну валюту має стати на заваді проведенню таких операцій.
Змінами конкретизовано, що комісійна винагорода при здійсненні валютно-обмінних операцій, а саме: з купівлі-продажу дорожніх чеків, конвертації готівкової іноземної валюти, прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків, стягується у гривнях.
Прес-служба Управління НБУ в
Харківській області