Щодо припинення злочинів в сфері високих комп’ютерних технологій

Автор АТН

Внаслідок вжитих заходів на протязі 7 місяців співробітникам Управління вдалося припинити діяльність чотирьох зловмисників, які діяли в м. Харкові та Харківської області. У кожному випадку злочинну діяльність було припинено на початковій стадії, що дозволило уникнути тяжких наслідків.

Так, в березні 2005 року було припинено протиправну діяльність 30-річного мешканця Харківської області, який, працюючи на посаді комп’ютерного системотехніка в одній з державних установ, умисно скоїв низку злочинів, спрямованих на заволодіння комп’ютерною інформацією. В ході слідства встановлено, що зловмисник, користуючись довірою працівників кількох державних та приватних структур в якості фахівця з комп’ютерної техніки, періодично запрошувався ними для обслуговування комп’ютерів. Однак, «фахівець» в першу чергу спрямовував свої зусилля на заволодіння спеціальними кодами доступу до мережі Інтернет та іншої інформації, що знаходилася на цих комп’ютерах. На момент затримання співробітниками Управління СБУ зловмисник встиг отримати доступ через мережу Інтернет до комп’ютерної інформації, що знаходилася у власності декількох організацій та нанести їм матеріальні збитки. Своєчасним виявленням та припиненням співробітниками Управління СБУ злочинних дій вказаного громадянина України вдалося унеможливити нанесення більш значної шкоди потерпілим.

За матеріалами кримінальної справи, яка розслідувалася слідчим відділом Управління СБ України в Харківській області за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.362 КК України («заволодіння комп’ютерною інформацією шляхом шахрайства, вчинене повторно») суд визнав зловмисника винним та засудив його до 2 років позбавлення волі з випробувальним терміном в 1 рік.

Іншим «хакером», затриманим співробітниками Управління СБУ в червні 2005 року виявився 20-річний студент одного з харківських вузів, який має спеціалізовану освіту. Зловмисник, в якості абонента локальної комп’ютерної мережі, використовуючи спеціальну програму, отримав через мережу Інтернет паролі та коди доступу до комп’ютерів інших абонентів цієї мережі, які мали слабкий захист. Як і в попередньому випадку, злочинні дії «хакера» дозволили йому отримати доступ до охороняємої інформації, що знаходилася у власності декількох фізичних та юридичних осіб, нанести їм матеріальних збитків.

Слідчим відділом Управління СБ України в Харківській області кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.361 КК України («несанкціоноване втручання в роботу електронно–обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж або мереж зв’язку»), порушену стосовно зловмисника, передано до суду.

В серпні 2005 року співробітникам СБУ вдалося припинити діяльність «комп’ютерного» зловмисника з Харківської області. Ним виявився 20 – річний громадянин України, який за допомогою спеціальних програм незаконно отримував коди доступу до мережі Інтернет, що належать іншим користувачам мережі та продавав їх своїм знайомим. Жертвами злочинця стали понад 15 фізичних та юридичних осіб. Кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.361 КК України («несанкціоноване втручання в роботу електронно–обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж або мереж зв’язку») передано до суду.

Досить складною виявилася робота по викриттю злочинної діяльності ще одного студента харківського вузу – 17-річного харків’янина. Молодому «хакеру» вдалося не лише отримати коди доступу до інформаційних масивів декількох десятків користувачів мережі Інтернет, а й зламати захист комп’ютерного серверу системного адміністратора одного з харківських Інтернет – провайдерів. Отримавши прямий доступ до комп’ютерного серверу, зловмисник від імені системного адміністратора вільно проникав до інформації, яка зберігалася на комп’ютерах користувачів локальної мережі, на свій розсуд переводив гроші за сплату рахунків за Інтернет – послуги, чим повністю дезорганізував роботу вказаного серверу. Крім того, «хакер» намагався подбати і про свою безпеку, усвідомлюючи можливість викриття. Так, зловмисником власноручно було перебито, так звані «мак-адреси» на платах власного комп’ютеру, неодноразово проводилися інші захисні заходи.

Однак, не дивлячись на намагання уникнути відповідальності, В жовтні 2005 року співробітниками Управління СБУ зловмисника було затримано «на гарячому». Проведені спеціалізовані експертизи дозволили отримати беззаперечні докази його вини. Слідчим відділом Управління стосовно «хакера» порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.361 КК України («несанкціоноване втручання в роботу електронно–обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж або мереж зв’язку»).

Завдяки своєчасному викриттю протиправної діяльності комп’ютерних злочинців, Управлінню СБ України в Харківській області вдалося на ранній стадії попередити скоєння ними більш тяжких злочинів в сфері високих комп’ютерних технологій та мінімізувати розміри матеріальних збитків для громадян та підприємств регіону.

Прес-центр Управління СБ України в Харківській області
т. 707-95-97

Підписуйтесь на Telegram-канал “Новини АТН”

Ми використовуємо cookies! Добре Читати більше