Встановлено особи пʼятьох російських військових, які наказували обстрілювати фізико-технічний інститут у Харкові

Автор Галина Шподарева

Спеціалізована екологічна прокуратура Харківської обласної прокуратури та СБУ встановили пʼятьох російських військовослужбовців, які надавали підлеглим злочинні накази на обстріли Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розміщена єдина у світі ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів.

Про це повідомили в Харківській обласній прокуратурі.

Встановлено особи пʼятьох російських військових, які наказували обстрілювати фізико-технічний інститут у Харкові 7

За даними Генпрокурора Андрія Костіна, наскільки відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України.

З початку березня до середини вересня 2022 року Інститут піддавався 74 ударам з боку окупантів. Били авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними та касетними снарядами реактивних систем залпового вогню «Град», «Ураган», «Смерч» та «Піон». Згідно з висновком комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертиз, навколишньому природному середовищу заподіяно шкоди на суму майже 15 млрд гривень. Вартість та обсяги відновлювальних робіт будівель та споруд Інституту, які знищено та пошкоджено, складають понад 30 млн гривень. І це не остаточні цифри. Ворожими обстрілами знищено ексклюзивне багатомільйонне обладнання, аналогів якого у світі немає.

Встановлено особи пʼятьох російських військових, які наказували обстрілювати фізико-технічний інститут у Харкові 9

Головний підозрюваний — генерал-полковник, на той момент — діючий командувач Західного військового округу зс рф, який безпосередньо керував знищенням ХФТІ. Наступні підозрювані по військовій ієрархії — два генерали: командувач 6-ою загально-військовою армією та командувач 6-ою армією військово-повітряних сил і протиповітряної оборони.

Ще двоє воєнних злочинців, яким оголошено підозри — російські полковники: командувач 45-ою артилерійською бригадою великої потужності та командувач 79-ою гвардійською реактивною артилерійською Новозибківською бригадою. Очільники військових формувань та підрозділів, виконуючи незаконне розпорядження командувача Західним військовим округом, віддали наказ підпорядкованим їм підрозділам зс рф, які зайняли позиції у населених пунктах, полях та лісосмугах, розташованих у прилеглих до м. Харкова районах на території Харківської області, Бєлгородської області, аеродромів Курськ та Вороніж рф, здійснювати обстріли та бомбардування вказаного обʼєкта у Харкові.

Встановлено особи пʼятьох російських військових, які наказували обстрілювати фізико-технічний інститут у Харкові 11

ХФТІ — цивільний обʼєкт. Жодного українського військового там не було. Стаття 52 Додаткового протоколу I до Женевських Конвенцій підтверджує імунітет цивільних об’єктів, заявляючи, що «цивільні об’єкти не повинні бути об’єктом нападу». Стороною цієї угоди є і російська федерація, проте держава-агресор вкотре довела, що нехтує нормами міжнародного права.

Як повідомив повідомив речник УСБУ в Харківській області Владислав Абдула, мова йде про керівника Західного військового округу збройних сил росії генерал-полковника Олександра Журавльова і чотирьох його підлеглих:

  • генерал-лейтенанта Олега Маковецького – командувача 6-ю армією військово-повітряних сил та протиповітряної оборони;
  • генерал-лейтенанта Владислава Єршова – командувача 6-ю загальновійськовою армією;
  • полковника Павла Пілюкова – командира 45-ї артилерійської бригади великої потужності;
  • полковника Євгена Геращенка – командира 79-ї гвардійської реактивної артилерійської Новозибківської бригади.

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомлено про підозру всім п’ятьом російським військовим за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни, вчинені за попередньою змовою групою осіб);
  • ч. 2 ст. 28, ст. 441 (екоцид, вчинений за попередньою змовою групою осіб).

Окрім того злочині дії Журавльова та двох його підлеглих – Маковецького та Єршова – додатково кваліфіковано за:

  • ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, які призвели до загибелі людей, вчинене за попередньою змовою групою осіб);
  • ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України.

Підписуйтесь на Telegram-канал “Новини АТН”