Погодний сервіс Ventusky показує фейкове забруднення над Україною через застарілі дані у глобальних базах, які не оновлювалися понад 11 років. Алгоритми сервісу враховують підприємства, які вже не працюють, і на основі цього прогнозують неіснуючі викиди.
Про це повідомили в Українському гідрометеорологічному центрі.
Як пояснили в Укргідрометцентрі, Ventusky, як і інші подібні сервіси, використовує чисельні моделі та глобальні бази даних, які не оновлюються миттєво. Наприклад, для створення прогнозу забруднення повітря, моделі потрібно знати, де розташовані основні джерела викидів. Тому вона бере цю інформацію з глобальних баз даних (EDGAR, CAMS), до яких колись були внесені українські заводи, ТЕС та інші великі джерела забруднення.
«Оновлення цих баз відбувається раз на кілька років, а в нашому випадку – вже понад 11 років не оновлюється. Це означає, що Ventusky досі вважає активними підприємства, які вже зупинилися або зруйновані через війну. Як видно на карті Ventusky, система досі вважає, що працюють Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства, які вже не функціонують», – розповіли в Укргідрометцентрі.
Саме біля них Ventusky прогнозує перевищення діоксиду сірки та азоту найближчими днями, хоча реальних джерел викидів там більше немає. Подібна ситуація по всій Україні: багато підприємств знищені або зупинилися, але алгоритми цього не знають і продовжують показувати фіктивні викиди.
Прогноз щодо забрудненості повітря Укргідрометцентра
Наразі найдостовірнішими є фактичні вимірювання з наземних постів та супутниковий моніторинг. Станом на 11 лютого вони не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів найближчими днями також немає.
Прогноз атмосферних умов і їх впливу на забруднення повітря:
- 11-12 лютого – повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, тому забруднене повітря не надходитиме з Європи (куди переміщується невелика кількість пилу, тож до України він не дійде;
- 13 лютого – антициклон, слабкий вітер (1-5 м/с), можливе накопичення місцевого забруднення, особливо в великих містах (транспортні викиди), та в зоні розміщення ТЕС.
- 14-15 лютого – зміна погоди: вітер посилиться (5-12 м/с), очікується похолодання та опади (переважно сніг), які очистять повітря.
Підписуйтесь на Telegram-канал “Новини АТН”